EDUKACJA,  MONTESSORI

Ćwiczenia kalendarzowe w naszym domu

Minęło już sporo czasu odkąd Oskarek zaczął zadawać pytania o swoją  daleką i bliższą przyszłość („Kiedy będzie lato?”, „Za ile dni jest niedziela”, „Kiedy będą moje urodziny?”” Za ile ugotuje się obiad” itd).

Zaczęłam  więc szukać sposobu, aby konkretnie i prostym językiem  przekazać mu wiedzę z zakresu historii. Bo jak inaczej określimy przekazywanie wiedzy o czasie?

Przy okazji zbliżających się urodzin Oskarka przeprowadziliśmy z nim kilka lekcji z tego zakresu. W ogóle to w ciągu roku jest tak wiele momentów kiedy spontanicznie możemy dziecku pokazywać czym jest czas, jak go odmierzać i jak go obliczać, utrwalać nazwy pór roku, miesięcy czy dni tygodnia, zauważać zmienność i cykliczność pór roku itd.

Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, upragniony wyjazd wakacyjny czy własnie świętowanie urodzin czy innych rodzinnych i państwowych uroczystości są wspaniałą okazją do nauki dni tygodnia, miesięcy czy pór roku. Natomiast codzienne aktywności pozwalają nam w każdej możliwej sytuacji pokazywać jak można określić czas  (ustawianie minutnika obwieszczającego koniec gotowania czy mycia zębów, klepsydra ustawiona w sytuacji konfliktu czy odrywanie kartek kalendarza pod koniec dnia i zaznaczanie klipsem nowego dnia po przebudzeniu. Wszystkie takie aktywności pozwalają w przyjemny sposób obcować z tym trudnym do zrozumienia tematem.

Nauka kalendarza może się odbywać jako:

1.Prezentacja tacy historii

2. Wykorzystywanie minutnika, zegara i klepsydry podczas naturalnych czynności dnia codziennego (czy uda nam się wywiesić pranie w ciągu trzech minut? Kiedy zupa zacznie wrzeć i za jaki czas bułki staną się złociste).

3.Przygotowanie zegara ściennego z przedstawieniem cyfr (np. za pomocą kolorowych pereł Montessori).

4. Ćwiczenia na przygotowanych materiałach

5. Stworzenie kołowego planu dnia i nocy

6.  Stworzenie  kalendarza linearnego, na którym w bardzo obrazowy sposób widać jak dni tworzą tygodnie, miesiące i cały rok.

7.  Stworzenie kołowego kalendarza pór roku i miesięcy wraz z  kartami

8. Codzienne zaznaczanie kalendarza

9. Stworzenie rodzinnego kalendarza wiecznego i zaznaczania na nim ważnych świąt i urodzin najbliższych osób 

10. przygotowanie tablicy do ćwiczeń kalendarzowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *