DLA RODZICA,  MONTESSORI

MAMA- PIERWSZE PRZYGOTOWANE OTOCZENIE DZIECKA

Przed urodzeniem drugiego Syna, natrafiłam na poniższe słowa i od tamtej chwili co jakiś czas do nich powracam.

Każdy, kto miał okazję zapoznać się z pedagogiką Marii Montessori wie, jak ogromną rolę w wychowaniu i edukacji dziecka ma to, co  otacza dziecko już od pierwszych chwil jego życia. O przygotowanym otoczeniu pisałam już wcześniej . Dziś jednak chciałabym na temat spojrzeć z innej perspektywy, która otworzyła się przede mną,  gdy przeczytałam te słowa:

MATKA JEST PIERWSZYM PRZYGOTOWANYM ŚRODOWISKIEM DZIECKA!

O ileż bardziej  skupiamy się na materialnym aspekcie przygotowanego środowiska naszemu dziecku. Planujemy przestrzeń, miejsce do spokojnego wypoczynku i do aktywności, przygotowujemy materiały rozwojowe.

A gdyby tak, zadbać o przygotowaną przestrzeń nas samych? Chodzi mi tu o nasze wnętrze, nasz komfort psychiczny, nasze zadowolenie, nasz spokój. Tak wzorem tego, co każda młoda mama czyni  dowiadując się o tym, że tuż pod jej sercem znajduje się nowe życie. Zaczyna wtedy bardziej uważnie podchodzić do odżywiania, więcej wypoczywa i dba o zdrowy ruch, stara się unikać stresów.

Nasze dzieci potrzebują przygotowanego środowiska, by móc w nim wzrastać. Ale pamiętajmy, że my- mamy, jesteśmy częścią tego otoczenia. I  najbardziej na świecie, nasze dzieci potrzebują naszej miłości!

A czy można kochać innych, nie kochając samego siebie?

Ważne, aby w byciu mamą, czy żoną nie przestać być… sobą. Aby karmić także wewnętrznego człowieka, jakiego w sobie mamy. Pokochać siebie, szanować swoje zdrowie i rozwijać się duchowo . Wydaje mi się, że dopiero wtedy będziemy w stanie w pełni przeżywać swoje życie rodzinne, zawodowe czy w relacjach z przyjaciółmi.

Ja zamierzam od dziś bardziej zaopiekować się sobą, aby moi Chłopcy częściej widzieli nie tylko zaradną, ale przede wszystkim szczęśliwą mamę.

Kto dołącza do wyzwania?

Ciepłe pozdrowienia

Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *